Po spirálovitém schodišti Západní věže se dostanete až ke dveřím, jimiž se vstupuje do havraspárské společenské místnosti. Ovšem nejsou to jen tak ledajaké dveře, nemají žádnou kliku, či snad klíčovou dírku. Na těchto dveřích je jen velké bronzové klepadlo ve tvaru orla. Chcete-li se dostat dovnitř, stačí zaklepat. Orel vám poté položí zapeklitou otázku. Musíte na ni odpovědět, a pokud je vaše odpověď uspokojivá, dveře se pro vás otevřou. Pokud není, je třeba vyčkat, než dojde někdo, kdo odpoví „správně“.

Před vámi se otevře široká kruhová místnost s klenutým stropem, v jehož kupoli jsou na tmavomodrém nočním nebi zlatou barvou zakreslené hvězdy a nebeská tělesa. Ta budí občas dojem, jako kdyby se pohybovala. Společenskou místnost prosvětlují vysoká okna s lomenými oblouky.

Ve výklenku přímo naproti vchodovým dveřím stojí vysoká mramorová socha samotné zakladatelky koleje, Roweny z Havraspáru. Napravo i nalevo od Roweniny sochy se nacházejí dvě velké knihovny, které jsou plné knih. Před knihovnami stojí dvě široké pohodlné pohovky zvoucí k posazení. V celé místnosti je položen koberec v barvě půlnoční modři, stejnou barvu má čalounění křesel a lenošek, kterým se okolo nohou povaluje hromada polštářů v kolejních barvách.

Na pravé straně místnosti se nachází velký krb, v němž v zimě i v létě plápolá oheň. Na krbové římse je vystaveno několik zarámovaných fotografií studentů. Nad krbem je zavěšen kolejní erb Havraspáru, lemovaný modrým a bronzovým hedvábím. Naproti krbu nechybí stoleček, kde havraspárští studenti dnem i nocí naleznou dostatek čerstvých muffinů a kakaa.

Po pravé a levé straně krbu se nachází schodiště k ložnicím. Pravé schodiště vede k dívčímu křídlu, schody a zábradlí jsou z hřejivého mahagonového dřeva; levé schodiště vede do křídla chlapců. V obou případech v prvním patře narazíte na půlkruhové odpočívadlo, strop i stěny jsou zdobeny bledě modrou malbou a obrazem ranního slunce, z něj vycházející paprsky dál do chodeb. Na konci každého paprsku jsou pokoje nejmladších z havráňat. Jeden z paprsků pak vede k místnosti plné umyvadel se zrcadly usazenými do kruhu, jeden klenutý průchod vede k toaletám, druhý pak ke sprchám. Celý prostor koupelen působí příjemným domácím dojmem.

Západní věž kromě společenské místnosti a ložnic skrývá řadu dalších tajemství, které můžete zkusit objevit… Schodiště v prvním patře samozřejmě nekončí, ale pokračuje dál. V každém patře je odpočívadlo a sluneční paprsky ukazující cestu k pokojům. Nakonec vás schodiště přivede do pátého poschodí. Na tomto odpočívadle je už jen několik dveří do pokojů nejstarších studentek nebo studentů. Motiv na stěnách se však s přibývajícími schody postupně změnil. Vycházející slunce přešlo v soumrak, vymalovaný temně modrými a bronzovými odstíny.

Autor: Selena M. Lawry