Helena z Havraspáru, kterou známe též jako Šedou dámu, byla čarodějkou a dcerou Roweny z Havraspáru. Narodila se kolem roku 982 a v jedenácti letech se stává součástí jedné z prvních generací studentů Bradavické školy čar a kouzel. Během zařazování neskončí nikde jinde než v havráspárké koleji a stává se tedy studentkou své vlastní matky.

Během studia na škole se setkává s Baronem ze zmijozelské koleje, který se do Heleny zamiluje. Ona ho ovšem vytrvale odmítá. Během studia, a vlastně i během celého života, Helena pocit náklonnosti k nikomu nepocítí. Jaksi totiž nemůže nalézt nikoho, kdo by splňoval její vysoké nároky.

Snad ze žárlivosti na svou matku, na její inteligenci a postavení, ukradne Helena krátce po ukončení studia matčin diadém a opouští Skotsko. Věří tomu, že právě diadém jí může pomoci v tom, aby byla nejchytřejší. Rowena ze studu nikomu nepřiznala, že ji dcera diadém odcizila.

Když ovšem Rowena smrtelně onemocní, požádá zoufale Barona, který je do Heleny stále zamilován, zda by nemohl její dceru přivést zpět. Jejím přáním je mít možnost naposledy dceru vidět. Helena se snaží skrývat, ovšem Baronovi se přeci jen podaří ji vypátrat a objeví ji v lesích v Albánii. Jakmile si ovšem Helena všimne, že se Baron blíží, ukryje v poslední chvíli diadém do dutiny stromu. Helena se odmítá s Baronem vrátit za matkou. Nepomůže ani fakt, že jí Baron opětovně vyzná lásku. Jednoduše je odmítnut, což ho rozzuří a ve vzteku Helenu probodne. Když si ovšem uvědomí, co za ohavný čin právě spáchal, sám se ubodá k smrti.

Po své smrti se Helena i s Baronem vrací do Bradavic. Vracejí se v podobě duchů, konkrétně Šedé dámy a Krvavého Barona. V Bradavicích se oba stávají duchy svých původních kolejí. Snad aby odčinil své činy, vláčí s sebou Krvavý Baron těžké okovy, jako jakýsi znak pokání. Nikdo ovšem neví, co vedlo k smrti dvojice a proč je Baronův plášť potřísněn krví.

Šedá dáma se studenty moc slov neprohodí. Říká se ovšem, že dokáže poradit příslušníkům vlastní koleje v momentě, kdy bloudí spletitými chodbami, popřípadě potřebují jinak pomoci.  

Duch Šedé dámy (da.com)

40. léta

V době, kdy studoval na škole Tom Raddle, začal se zajímat o viteály a vše, co s nimi bylo spojeno. Potřeboval tedy předměty, do kterých by ukryl střípky své duše. Nějak se mu podařilo dostat ze Šedé dámy polohu diadému. Pro mladíka pak nebyl problém cestovat do Albánie, diadém si přivlastnit a s využitím černé magie ho přeměnit ve viteál.

1997/98

Během bitvy o Bradavice potřebuje jistý Potter informace o diadému, aby mohl zničit další z viteálů a tímto porazit Voldemorta. Šedá dáma v první moment odmítá jakékoliv informace o diadému vydat, ovšem nakonec se přeci jen prokáže, že patří do té správné rodiny. Uvědomí si, že jen a pouze zničením diadému, který je viteálem, je možné pána zla porazit. Předá tedy Potterovi všechny potřebné informace o tom, kde je možné diadém nalézt a tak zničit jeden z posledních viteálů Pána zla.

Sepsal(a) Ealasaid Ailpeanach