Tak ty studentem Havraspáru, chceš být?
Tak to musíš, několika zkouškami projít.
Cesta snadná nebude to,
nástrah čeká tě tu přes sto.
Odměna sladká, přesto čeká tě.
A to věž Havraspárská je!
Tak tedy běž a hledej jí,
zvládneš to, najdi ji!

Cesta do společenské místnosti v Západní věži nebude vůbec, ale vůbec lehká. Budeš muset čelit spoustě nebezpečí a dobrodružství. Duchové, strašidla a obrazy, to všechno tě po cestě čeká, ale ty se nesmíš nechat zastrašit! Hlavně pokračuj dál a zvládneš to! Kdokoliv ze starších studentů ti určitě rád pomůže. Já osobně také. Neboj se někoho zeptat. Všichni ti rádi pomůžou, jsme jedna kolej. Takže dobrá, vezmi si brk a pergamen a zapisuj si nejdůležitější věci.

Když stojíš ve vstupní síni, zamiř rovnou na schodiště. Je to jediná cesta, která vede někam nahoru. Až vyšlapeš prvních pár schodů, na chvilku se zastav, pořádně se nadechni, protože to, co tě čeká, bude tak stokrát horší a bolestivější. Víc schodů! Ano, pro nás knihomoly a trochu i šprty jsou schody o něco náročnější než pro třeba Nebelvírské sporťáky. Ale to zvládneš! Cesta do prvního patra je ještě klidná a v pořádku, schody jsou u kraje a nehýbou se, nicméně poté začíná ta opravdová zábava.

Schodiště se hýbe. Od prvního patra výše se schodiště pohybuje. Je nevyzpytatelné, nikdy nemůžeš tušit, jak se pohne. Doleva? Doprava? Odveze tě někam úplně jinam? Počkejte si na správnou chvíli, musíš se prostě dostat ke dveřím, co jsou přímo naproti tobě! Snazší cesta bohužel není. Zkus to klidně několikrát, než najdeš ve schodišti správný systém. (Ano, opravdu tam je.) Nicméně předpokládám, že jsi to teď tedy zvládl a dostal ses konečně ke dveřím ve druhém patře.

Když dveře otevřeš, čeká tě dlouhá chodba, která vypadá, že nemá konce. Uprostřed se láme do zatáčky, takže nevidíš dveře na konci, ale věř mi, jsou tam. Nicméně předpokládáš-li, že chodba bude jen další nudnou hradní chodbou skrz kterou prostě projdeš, mýlíš se. Tajné chodby. Ač je to jakkoliv divné, tato chodba je známá svými tajnými chodbami. Nikdy nevíš, co se stane, když se dotkneš zdi nebo dokonce špatně šlápneš. Pamatuji si, jak jsme šli v prvním ročníku celá parta, a všichni jsme se propadli až do sklepení. Neboj, dole je kouzlo, aby se ti nic nestalo, ale pořád je to velice nepříjemné. Nicméně tato chodba má i výhodu, na levé zdi někde poblíž dveří, skrz které jsi přišel do této chodby, se podle legendy nachází tajná chodba, co se otevře pouze těm nejbystřejším hlavám a vede přímo před schodiště do Západní věže! No není to úžasné? My jsme ji však ještě neměli to štěstí najít. Jediní obyvatelé hradu, kdo jí prý kdy prošli, byli všichni kolejní ředitelé Havraspáru v dějinách Bradavic. Tak se toho našeho zkus zeptat, jestli o tom něco neví. Třeba ti poradí a budeš mít větší štěstí než my! Nicméně zpět k cestě.

Když konečně bez úhony dojdeš na konec chodby, projdi dveřmi. Čekají tam na tebe, ano, to co ti určitě chybělo, další schody. Avšak tyto už se naštěstí nehýbou, To co před sebou vidíš, je točité schodiště, hodně uzoučké, takže jestli tudy půjdeš ve skupince, jděte za sebou, jinak se nedostanete ani o pár schodů výš. Na konci těchto schodů by měl být mluvící chrlič. Už zdálky bys ho měl slyšet, vždycky celé schodiště otravuje svými trapnými vtipy, rozhodně ho v tom nepodporuj! Za žádnou cenu, po něm nechtěj další vtipy! Nenechá tě poté odejít. Věř mi, já to zažil. Otoč se směrem, kterým se chrlič dívá a tadá, další schody, jedna polovina vede nahoru a druhá dolů. Ty jdi dolů.

Pokud jsi seběhl schody, nacházíš se v 6. patře, už jsi skoro u cíle, avšak tady nastává ta nejtěžší část. Šesté patro je bludiště. Mnoho duší se zde už ztratilo. Je zde totiž nejvíce učeben. A tak je těžké otevřít ty správné dveře. Ale od toho jsem tu já, abych ti popsal kudy přesně jít. Teď si pozorně piš. Od schodů půjdeš doleva až na konec chodby, tam zahneš a půjdeš stále rovně, opět až na konec chodby, tam se cesta rozděluje, zahni tedy doprava, poté hned doleva, pak zase doleva a nakonec doprava. Poté už pořád rovně. Dorazíš před dveře se stříbrnou klikou. Otevři je a vyběhni po uzoučkém točitém schodišti nahoru. Pozor, ať se ti nezamotá hlava!

Opět staneš před dveřmi, ale tyto jsou jiné, je na nich klepadlo s hlavou orla. Třikrát na něj zaklepej a jestli čekáš, že se dveře otevřou, můžeš rovnou spát na chodbě. Ničeho se nelekej, orel na tebe promluví. Položí ti otázku, či hádanku, říkej tomu jak je libo. Nemusíš mu říkat přesně správnou odpověď, stačí mu ukázat tvůj důvtip, inteligenci, nápaditost a samozřejmě smysl pro humor. Pokud tvou odpověď uzná, pustí tě dál. Jinak budeš asi spát přes noc na schodech, pokud nepřijde někdo další, kdo tu hádanku vyřeší, protože orlí hlava vám jinou nedá! Na to pamatuj.

Pokud jsi uhádl, vítám tě v naší krásné Havraspárské kolejní místnosti v Západní věži.