„A mami? Co je to čistá krev?“
„To je, když si vezmeš savo a pořádně se vyčistíš.“

Nějak takhle si představuji reakci dnešních kouzelníků na dotazy ohledně tématu čisté krve. Nesnažím se tím naznačit, že by kouzelníci byli hloupí a neznali by daný koncept jako takový, nedošel by jim význam toho to sousloví… ale v roce 2091 zkrátka už nemá takový dopad, jako měl před sto lety. Pokud před vás předstoupí někdo z aristokratické rodiny, pravděpodobně to poznáte až na druhý pohled, neboť tyto osoby se mezi nás „obyčejné“ zas tak často nevměšují, a když už, většinou nemají zájem s námi jakkoli komunikovat. Za to drahých šperků, oblečení a podobně si můžeme povšimnout na druhý pohled.

„Dobrý den, pane. Máte čistou krev?“
„HIV netrpím.“

Co je to vlastně za dotazy? Kdyby za mnou někdo přišel a optal se mě na něco takového, pravděpodobně bych ho bacila hrnečkem po hlavě. Jak byste reagovali vy? V dnešní době se zkrátka prosazuje myšlenka, že máme respektovat každého člena společnosti, pokud není vyloženě deviantní – deviantní ve smyslu trestné činnosti. Je to stejné, jako přijít k němu s takovýmhle dotazem.

A: „Ahoj! Ty seš černá?“
B: „Ano.“
C: „Ale no tak! Nemůžeš se lidí ptát, jestli jsou černí!“

Rozdíl vidím leda tak v tom, že tohle je vidět na první pohled. Rozhovor má zkrátka rasistický podtext… zkrátka jakmile se někoho zeptáme, jestli má čistou krev, vypadá to, jak kdybychom s ním pouze na základě této skutečnosti chtěli jednat jinak, než s jakýmkoli jiným členem společnosti. Základním předpokladem je vždy slušnost, ohleduplnost a chuť vyjít vstříc. A takhle bychom se měli chovat ke každému člověku, ne jenom k někomu, kdo je „z vybrané společnosti“.

Koncept čisté krve je dle mého názoru v dnešní době mrtvý. Když by někdo přišel do hospody a tvrdil, že má čistou krev, za prvé mu řeknou, že za to si nekoupí ani prd a v druhé řadě se mu vysmějou, že není nic víc a nic to neznamená. Protože ono to nic v podstatě neznamená. Akorát něco takového tvoří mezi lidmi předsudky a maximálně to mezi ně sází bariéry.

Pokud se někdo chová jak hulvát, měl by se tak chovat ke všem. Ne měnit svoje chování na základě toho, že osoba před ním má nějaký majetek, renomé a podobně. Čistá krev by dle mého názoru dnes neměla představovat nijakou hodnotu… přeci jenom, svoje předky si nikdo nevybírá, že?

Freya O. Cavea, 4. ročník
3. místo